Lista aktualności Lista aktualności

Nadanie imienia Izbie Leśnej Nadleśnictwa Kup

W dniu 10 sierpnia 2015 roku Izbie Leśnej Nadleśnictwa Kup nadano nazwę: "Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej im. Jarosława Janickiego"

    W dniu 10 sierpnia 2015 roku Izbie Leśnej Nadleśnictwa Kup nadano nazwę: Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej im. Jarosława Janickiego – wszechstronnego artysty i głównego pomysłodawcy oraz projektanta wyposażenia Izby.    

     

    Jarosław  Janicki urodził się 18.01.1955r. w Niemodlinie. Ukończył w 1973r. Technikum Leśne w Tułowicach, a w 1983r. Wydział Leśny na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w 1973r w Leśnictwie Murów , następnie od 1981r był leśniczym Leśnictwa Masów. Był człowiekiem  o rozlicznych pasjach i zainteresowaniach. Uprawiał łowiectwo, wędkarstwo, rysunek, pisarstwo. Na jego dorobek pisarski składają się cztery pozycje książkowe „Kacze Piórko", „Za tropem", „Zielony brulion", "Nadleśnictwo Kup – Lasy, Ludzie, Zdarzenia, Legendy". Czterokrotnie zwyciężał w konkursach literackich „Łowca Polskiego". Opublikował kilka zbiorów rysunków o tematyce przyrodniczej, a jego pracami plastycznymi zilustrowano wiele książek. Brał udział w czterech edycjach ogólnopolskiego przeglądu twórczości artystycznej leśników w Gołuchowie zdobywając na każdym przeglądzie nagrody w kategorii malarstwo i literatura.

    Jarosław Janicki był kawalerem Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi. Został odznaczony medalem „Zasłużony Dla Łowiectwa Opolszczyzny", brązowym, srebrnym i złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, oraz Medalem św. Huberta. Był także laureatem wielu prestiżowych nagród w tym: Nagrody  Lasów Państwowych im. Adama Loreta, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie kultury, Nagrody Animatora Kultury Gminy Łubniany.

        

    Jarosław Janicki zmarł 09.08.2014r pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy, który przypominać nam będzie niezwykłego leśnika, pisarza, myśliwego i rysownika.

    Uroczystość zgromadziła rodzinę, grono przyjaciół i współpracowników Jarka Janickiego oraz  wielbicieli jego twórczości artystycznej. Była także okazją do pokazania grafik, obrazów, zdobytych nagród i pamiątek z  życia Jarka.