Lista aktualności Lista aktualności

Historia - Pokój

Rys historyczny i stare zdjęcia miejscowości Pokój

Na początek odrobina historii ...

      Założycielem miejscowości Pokój był książę Karol Christian Erdman von WUrtterberg (1716-1792), ktory po odbyciu służby wojskowej odziedziczył w spadku Księstwo Oleśnickie w skład którego wchodziły tereny osady Pokój. Lasy położone wokół Pokoju były znakomitymi terenami łowieckimi, gdzie na polowania zjeżdżał cały dwór książęcy z Oleśnicy.
     Tak zrodziła się koncepcja zbudowania w Pokoju letniej rezydencji. W latach 1752-1757 zbudowano pałac murowany, wzorowany na podobnej reprezentacyjnej budowli mieszkalnej w westfalskim mieście Karlsruhe. W 1775 roku zakończono budowę ewangelickiego kościoła im. Księżnej Zofii z wieżą z zegarem piaskowym i ołtarzem ozdobionym obrazami mistrzów Beuthesa i Ernsta.
      Od 1850 roku datuje się rozwój Pokoju jako ośrodka wypoczynkowego i kuracyjnego. Ówczesny lekarz dworski dr Fround wykorzystując miejscowy klimat o właściwościach leczniczych otworzył tu zakład kąpielowy oraz wodoleczniczy. Miasteczko kwitło przez kilkadziesiąt lat, powstawały tu liczne lecznice pensjonaty i restauracje. Już w drugiej połowie XVIIIw wieku w Pokoju zaczęto zakładać park-francuski ogród barokowy i założenie w stylu angielskim.
     Do momentu rozpoczęcia II wojny światowej Pokój liczył już około 3000 mieszkańców. Niestety, zawierucha wojenna i wczesne czasy powojenne spowodowały zniszczenie pałacu i szeregu innych budowli, oraz doprowadziły do silnej recesji Pokoju jako ośrodka kulturalnego i uzdrowiskowego. W chwili obecnej w Pokoju mieszka około 1500 mieszkańców.

ZDJĘCIA

1. Plan Pokoju z roku 18802. Plan zwierzyńca w Pokoju wg J. Tantzera


3. Szwedzki Pałacyk - rysunek (pałacyk spłonął około roku 1912)


4. Pałacyk na Winnej Górze - wnętrze (przerobiony na kawiarnię w latach dwudziestych ubiegłego wieku) 5. Widok Pałacu.6.Widok Pałacu (inne ujęcie)

7. Widok Pałacu po ostatniej przebudowie


8. Sala koncertowa ( wcześniej letni pałacyk)9. Dom kuracyjny tzw "Bad" na terenie parku w Pokoju

10. Widok na kuracyjny ogród znajdujący się na terenie parku11. Tzw nowy dom kuracyjny

12. Pawilon ERDMANA13. Administracja leśna i pracownicy leśni przy ściętym dębie (rok 1929)