Asset Publisher Asset Publisher

Burza 18

Ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Burza 18” dla VI Kompanii Gaśniczej WOO „Opole”

ĆWICZENIA „BURZA 18”

      Dnia 26.10.2018 r. na terenie Nadleśnictwa Kup odbyły się wspólne ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Burza 18” dla VI Kompanii Gaśniczej WOO „Opole”  (jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu opolskiego i miasta Opola).

     Organizatorem ćwiczeń z rozkazu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przy współudziale PGL LP Nadleśnictwa Kup.

     Scenariusz ćwiczeń:

       " W dniu 26 października w godzinach porannych przez miejscowość Kup i okoliczne lasy przeszedł orkan „Amadeusz” z porywami wiatru sięgającymi do 120 km/h, w wyniku czego uszkodzeniu uległy dachy domów i budynków gospodarczych.
W trakcie zbierania informacji o rozmiarze szkód wpłynęło zgłoszenie do KM PSP w Opolu o braku kontaktu telefonicznego z młodzieżowym obozowiskiem (grupa 20 osób), które zorganizowane było w tym czasie na leśnej polanie, w lasach Nadleśnictwa Kup. Ze względu na znaczny rozmiar zdarzenia do działań zadysponowano VI Kompanię Gaśniczą WOO „Opole”, a na miejscu został powołany sztab akcji z wykorzystaniem samochodu dowodzenia i łączności
."

    Ćwiczenia podzielone były na dwie części:

 • teoretyczno- warsztatową, polegającą na prezentacji praktycznych sposobów cięcia drewna przez zawodowego pilarza;
 • praktyczną, w której służby ratownicze i podmioty współpracujące przećwiczyły działania - dotarcie do obozowiska na trasie do którego były  powalone drzewa, i udzielenie pomocy ratowniczo - medycznej poszkodowanym oraz zabezpieczenie dachów uszkodzonych budynków mieszkalnych.

    Celem ćwiczeń było:

 • doskonalenie organizacji działań w zakresie usuwania skutków wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych;
 • sprawdzenie procedur alarmowania wybranych sił i środków wojewódzkiego odwodu operacyjnego;
 • kierowanie dużymi akcjami ratowniczymi;
 • sprawdzenie umiejętności współpracy służb ratowniczych, policji, służb leśnych i podmiotów współpracujących podczas dużych zdarzeń;
 • doskonalenie organizacji działań i technik ratowniczych;
 • sprawdzenie możliwości prowadzenia działań – ratowniczo gaśniczych
  w trudnym terenie;
 • sprawdzenie praktyczne możliwości taktycznych i technicznych posiadanego sprzętu;
 • sprawdzenie możliwości wykorzystania w czasie działań ratowniczych zapisów porozumienia „Solidarni w obliczu zagrożeń” w ramach stowarzyszenia Aglomeracja Opolska.

Przebieg Ćwiczeń oceniał zespół rozjemców z KW PSP w Opolu,

W trakcie ćwiczeń obecni byli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, Komendant Miejski PSP w Opolu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kup, Wójt gminy Dobrzeń Wielki.