Lista aktualności Lista aktualności

90-lecie Lasów Państwowych

W roku 2014 lasy Państwowe obchodzą jubileusz 90-lecia.

W roku 2014 Lasy Państwowe obchodzą 90-lecie swojego istnienia. W związku z powyższym,  Lasy Państwowe (w tym Nadleśnictwo Kup), planują zorganizować szereg imprez na które serdecznie zapraszamy. O szczegółach na bieżąco będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej.

A zainteresowanych historią Lasów Państwowych zachęcamy do zapoznania się z książką Pana Krzysztofa Frączaka: „ZNAKI CZASU WCZORAJ I DZIŚ LASÓW PAŃSTWOWYCH", której fragment zamieszczamy  poniżej.

„Początki Lasów Państwowych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. nie były łatwe, tak jak niełatwa była odbudowa państwowości po latach zaborów. Krótki okres międzywojenny spożytkowano na tworzenie zrębów, a potem umacnianie nowoczesnego leśnictwa państwowego. Powstała wówczas struktura, zarządzająca coraz większym majątkiem narodowym, okazała się na tyle mocna, by szybko podźwignąć leśnictwo ze zniszczeń wojennych. Potem Lasy Państwowe przebrnęły przez półwiecze PRL, prowadząc bezprecedensową akcję zalesieniową, ale też skutecznie chroniąc zielone zasoby kraju przed gospodarczymi absurdami gospodarki sterowanej centralnie. Po historycznych przemianach ustrojowych końca minionego wieku – zdały trudny egzamin gospodarki rynkowej, stając się organizacją na miarę XXI wieku…"